Code: 04544
Costa has always been about bringing the best innovations to waters all over the world. Named after the brand’s founder, the Costa Ferg sunglasses combine heritage design with modern performance upgrades.
These frames feature:
Now available in a larger size (+5%), the Ferg ensures maximum comfort and performance for every angler.
| Feature | Value |
|---|---|
| Frame | 298 Shiny Gray |
| Lens Designation | Blue Mirror 580G |
| Model Type | Men's |
| Lens Material | Bio Resin |
| Size | XXL |
| Front Size | 142 mm |
| Bridge Size | 16 mm |
| Lens Width | 61.8 mm |
| Lens Height | 48 mm |
| Temple Length | 130 mm |
| Lens Color | Blue |
| Lens Surface | Mirrored |
277 €
Do you have questions or need help planning your adventure in Bohinj? We are here to help you! Contact us for personalized recommendations, travel tips and more.
Send inquiry