Code: 04540
Made to be an extension of any hardcore fisherman’s face, the Costa Permit sunglasses are built for top performance during demanding days on the water.
Designed with functionality in mind, these angler sunglasses feature:
They stay securely on your face and help you keep your focus exactly where it matters – on the fish.
| Feature | Value |
|---|---|
| Frame | 10 Tortoise |
| Lens Designation | Green Mirror 580G |
| Model Type | Men's |
| Lens Material | Bio Resin |
| Size | XL |
| Front Size | 140 mm |
| Bridge Size | 16 mm |
| Lens Width | 62.6 mm |
| Lens Height | 40.5 mm |
| Temple Length | 125 mm |
| Lens Color | Green |
| Lens Surface | Mirrored |
256 €
Do you have questions or need help planning your adventure in Bohinj? We are here to help you! Contact us for personalized recommendations, travel tips and more.
Send inquiry